MÜZE PLANI

Eskişehir Kent Belleği Müzesi, “Tarih, Kültür Mirası, Etnik Kültür, Eğitim, Kültür ve Sanat, Spor, Ekonomi, Genetik Miras ve Benim Eskişehir’im” olmak üzere toplam 9 tema ve 97 röportajdan oluşan sözlü tarih arşivine sahiptir. Sayısının her geçen gün daha da artması hedeflenen bu sözlü tarih arşivi, müzenin iki büyük salonunda sergilenmektedir. Ziyaretçiler bu arşive, kulaklık kullnılarak izlenilmesi tasarlanmış 9 dokunmatik ekrandan ulaşabilmektedir.

Müzenin bir diğer salonunda, “Eskişehir ve Den Haag Müzeleri arasında Kültürler arası Diyalog Kurulması” başlıklı proje kapsamında gerçekleştirilen ve projenin ana faaliyetlerinden biri olan “Sendeki Eskişehir” temalı sanat yarışmasında dereceye giren 3 eser ile mansiyon alan 10 eser sergilenmektedir. Aynı salon içerisinde Prof. Dr. Levend Kılıç’ın “Masa Başı Sohbetleri” isimli televizyon programının yine kulaklıklar kullanılarak seyredilebildiği bir bölüm yer almaktadır.

Müzede ayrıca çok amaçlı bir sergi salonu ile çocukların keyifli vakit geçirebileceği bir çocuk alanı da bulunmaktadır.

Eskişehir Kent belleği Müzesi, bünyesinde bulunan 1300!e yakın yazılı ve görsel belgeyi bulunduran ve arşivini her geçen gün geliştirmeye devam eden kütüphanesiyle Eskişehir ile ilgili araştırma ve inceleme yapmak isteyen herkese hizmet vermektedir.

Plan detayı için resime tıklayınız...